Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi Ders Kitabı Cevapları Ekoyay Sayfa-12

8. Sınıf Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi Ders Kitabı Cevapları Ekoyay Sayfa-12

Hazırlık Soruları
NOT: AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI RESİM ÜZERİNDE VERİLMİŞTİR.

1. Bundan 2500 yıl önce ünlü Yunan düşünürü Sokrates, öğrencilerine sormuş: “İnsan nedir?” Öğrencileri, “Bunu bilmeyecek ne var? İki ayaklı ve tüyleri olmayan bir varlıktır.” yanıtını vermişler. Ertesi gün derse tüyleri yolunmuş bir horozla gelen Sokrates, hayvanı yere koyup sormuş: “Tanımladığınız böyle birşey miydi?” (Montaigne, Denemeler, s. 135)
Sokrates’in öğrencisi olsaydınız insanın hayvandan farkını hangi sözlerle anlatırdınız?

2. İnsanlığın geleceği açısından çocukların korunması ve gelişiminin sağlanması gerekir. Çocukların gelişimiise onların haklarına saygı göstermekle başlar.Sizce çocuklar hangi haklara sahiptirler ve bunlara saygı gösterilmesi neden onların onurunu dakorumak anlamına gelir? Tartışınız.

3. Çocukların genelinin hastalıklara karşı aşılandığı, engelli çocukların eğitim oranının son dereceyüksek olduğu, genellikle ailelerde ve okullarda çocukların düşünme ve düşündüklerini açıklamaözgürlüğünden yararlanabildiği bir ülkede insanın yaşamına ve onuruna saygı duyulduğu söylenebilirmi? Bunun nedenini ve önemini tartışarak siz de çevrenizden konuyla ilgili örnekler veriniz.

4. Mesnevi’de “Sen değerinle ve düşüncenle iki aleme bedelsin.” diyen Mevlâna, sizce bu sözü ile insanlara hangi mesajı veriyor?

5. Mevlâna yukarıdaki sözünde neyi vurgulamak istemiştir? Tartışınız. Sponsorlu Bağlantılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her türlü Hakkı saklıdır. odevvakti.net