Sponsorlu Bağlantılar


8.Sınıf İnkılap Tarihi Netbil Yayıncılık Ders Kitabı 1.Ünite değerlendirmesi cevapları Sayfa-228.Sınıf İnkılap Tarihi Netbil Yayıncılık Ders Kitabı 1.Ünite değerlendirmesi cevapları Sayfa-222. Mustafa Kemal,çocukluk yıllarında önce dini esaslara göre eğitim veren,eski usül Mahalle Mektebi'ne gitmiş,daha sonra ise yeni öğretim metotlarının ,okumayı yazmayı kolaylaştıracak araç gereçlerin bulunduğu Şemsi Efendi Mektebi'ne devam etmiştir. Buna göre Osmanlı Devleti ile ilgili olarak; I. Eğitim sisteminde birlik yoktur. II. Eğitim ve kültür alanında laik bir yapı oluşturulamamıştır. III. Modern tarzda öğretim kurumları açılmıştır. yargılarından hangilerine ulaşılabilir?
Cevap D :I.II ve III

3. Çanakkale Savaşlarında gösterdiği başarılarının ardından Kafkas cephesi'nde 16.Kolordu Komutanı olarak atanan Mustafa Kemal,Ruslar karşısında dağınık halde bulunan kuvvetleri bir araya getirmeyi amaçlamıştır. Mustafa Kemal'in bu amaç doğrultusunda; I. Emrindeki birliklerin yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarının temin edilmesi II. Haberleşmedeki eksikliklerin giderilmesi III. Eksik personelin tamamlanması çalışmalarından hangilerine yöneldiği söylenebilir?
Cevap D: I,II ve III

4. Mustafa Kemal 1.Dünya Savaşı'nda Suriye Cephesi'nde Alman General ile fikir ayrılığına düşerek askeri kuvvetlerimizin yıpratılmadan Anadolu'yu savunmak amacıyla planlı bir şekilde çekilmesini istemiştir.Anadolu'da belirlediği çekilme sınırları daha sonra çizilecek olan Misak-ı Milli sınırlarına temel oluşturmuştur. Buna göre Mustafa Kemal'le ilgili olarak; I. Ulusal sınırlar çizilerek vatan savunması yapılması fikri önceden oluşmuştur. II 1.Dünya Savaşı sırasında Alman komutanlarla beraber savaşmıştır. III. 1.Dünya Savaşı'nın kazanılması için Almanlarla birlikte hareket edilmesi gerektiğini savunmuştur. yargılarından hangilerine ulaşılabilir?
Cevap A:Yalnız I

NOT: AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARINI GÖRMEK İÇİN SORUNUN ÜZERİNE TIKLAYINIZ.
Ç. Aşağıdaki soruların doğru cevaplarını defterinize yazınız.
Sponsorlu Bağlantılar

4 yorum:

Her türlü Hakkı saklıdır. odevvakti.net