Sponsorlu Bağlantılar


7. Sınıf Sözcü Yayınları Fen ve Teknoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 38

7. Sınıf Sözcü Yayınları Fen ve Teknoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 38

İLKBAHAR
Atilla ile Yasemin, ilkbahar geldiği için çok mutluydu. Çevrelerinde
gerçekleşen değişimleri büyük bir hayranlıkla takip ediyorlardı. Ağaçlar
artık yeşillere bürünmüş, rengarenk çiçekler açmıştı. Etrafta mis gibi çiçek kokuları hissediliyor, kuşların cıvıltıları işitiliyordu. Doğaya ayak uyduran insanlarda sanki bir uykudan uyanır gibiydiler. Etrafa oyun oynayan çocuk sesleri hakimdi artık. Yasemin ve Atilla, açmış çiçeklerin üzerinde ellerini gezdiriyor, onların kadifemsi yumuşaklığını hissetmeye çalışıyorlardı. Mis gibi kokularını derin derin soluyor, bu mevsimin güzelliğini doyasıya yaşıyorlardı.

7. Sınıf Sözcü Ders Kitabı (Metin bu kitap için yazarlar tarafından hazırlanmıştır.)

SORULAR
1. Okuma metnine göre ilk bahar mevsiminde meydana gelen değişiklikler nelerdir?
2. Yasemin ve Atilla bu değişiklikleri algılamak için hangi organlarını kullanıyorlar?
3. Yasemin ve Atillaʼnın gözleri, kulakları, burunları ve derileri olmasaydı ilkbahar mevsimi onlar için ne ifade ederdi?

CEVAPLAR
1- İlkbaharda ağaçlar yeşillere bürünmüş, rengarenk çiçekler açmıştı. Mis gibi çiçek kokuları yayılıyor, kuşların cıvıltıları işitiliyordu.Etrafa oyun oynayan çocukların sesleri hakimdi.
2- Yasemin ile Atilla bu değişiklikleri algılamak için gözlerini, kulaklarını, burunlarını, ve derilerini kullanıyorlar.
3- Yasemin ile Atilla'nın duyuları olmasaydı ağaçları, çiçekleri vb. ni göremeyecek, hiçbir kokuyu algılamayacak ve sesleri duyamayacaklardı. Çiçeklerin kadifemsi yumuşaklıklarını hissedemeyeceklerdi. Onlar için her yer kapkaranlık, renksiz kokusuz olacaktı. Kısaca ilkbahar mevsiminin güzelliklerini yaşayamayacaklardı.
Sponsorlu Bağlantılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her türlü Hakkı saklıdır. odevvakti.net