Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi Ders Kitabı Cevapları Ekoyay Sayfa-32


8. Sınıf Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi Ders Kitabı Cevapları Ekoyay Sayfa-32

2. O dönemde demokratik bir yönetim biçimi olmasaydı Türk çocuklarının bir dilekçe ile haklarını istemeleri söz konusu olabilir miydi? Nedenini tartışınız.

3. “Demokrasi, temelinde bireyseldir. Bu nitelik vatandaşın egemenliğe insan olarak katılmasıdır.” diyen Atatürk’ün Türk çocuklarının demokratik bir hak olan dilekçe haklarını kullanmalarındaki rolü nedir?

B. Aşağıdaki metni ve yandaki bilgi notunu okuyarak soruları yanıtlayınız.

ÇOCUK, İNSAN AĞACININ ÇİÇEĞİDİR 

Atatürk, Türk çocuklarının bazı haklar isteyerek dilekçe ile Türkiye Büyük Millet Meclisine başvurdukları 1929 yılının nisan ayında; “Çocuk, insan ağacının çiçeği, aile sınırlarını aşan, toplumun bir varlığıdır. Bence insanoğlunu ot olsun, hayvan olsun, herhangi bir canlıdan ayırt eden, ondaki gelecek kaygısıdır. İnsanların övündükleri bütün güzel, büyük ve ölmez eserler; hep yarına, uzak geleceklere inanan, binlerce yıl ötelere yüreklerinde saygıyla bakan insanların ürünüdür. Bir toplumda herhangi bir çocuk sevgi, bakım, koruma ve neşesine yardım görürse hayatın tadı o kadar artar, toplumda emniyet, birbirine dayanma duygusu o kadar köklenir. Bir ülkede çocuklara ilginin derecesini, çocukların neşeli, şen olmaları gösterir. Onun için çocukları gürbüz ve pervasız olan ülkelerde toplumun onlarla ilgili olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Ne mutlu barış anlayışı ve duygusu böyle olan toplumlara.” diyordu. (Cemil Sönmez, Atatürk’te Çocuk Sevgisi, s. 55)

1. Atatürk’ün yukarıdaki sözleri çocukların dilekçesine verdiği bir yanıt olabilir mi? Neden?

2. Yukarıdaki sözler, Atatürk’ün demokrasiye ve insan haklarına verdiği önemin bir kanıtı olarak değerlendirilebilir mi? Niçin?

Sponsorlu Bağlantılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her türlü Hakkı saklıdır. odevvakti.net