Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 58 11. Etkinlik Cevapları


8. Sınıf İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 58 11. Etkinlik Cevapları


Hac insanlar arasındaki eşitliğin sembolüdür; çünkü hangi insan olursa olsun ister çok zengin olsun ister fakir olsun, ırk millet gözetmeksizin herkes ihrama girer. Aynı amaç için hac farizasını gerçekleştirmek üzere mübarek topraklara giderler. Orada herkes eşittir.

Haccın insan davranışları üzerinde olumlu etkisi vardır; çünkü dünya üzerindeki bir çok Müslüman ile birliktelik içerisinde beraberlik duygusunu geliştirir. Ben yerine biz ifadesini kullanır. Ayrıca hiçbir canlıya zarar vermeme şefkat ve merhamet duygusunu geliştirir.

İnsan, hac esnasında mal mülk, rütbe ve makam gibi özelliklerinden geçici bir süre de olsa sıyrılır; çünkü ihramdayken herkes eşittir. Herkesin orada ortak bir amacı vardır. Orada rütbe , makam mevki yoktur. Sadece Allah rızası için insanlar orada bulunur ve hac ibadetini gerçekleştirirler.

Hac ibadeti, Müslümanlar arasında sevgi, saygı, birlik ve beraberliğin oluşmasına katkı sağlar; çünkü bir çok milletten Müslümanlarla renk, dil, ırk gözetmeksizin aynı amaçla gelinmiştir. Bu da birlik ve beraberliğin oluşmasına katkı sağlar.

İnsanlar hac ibadetini yapınca diğer ibadetlerini yapmaya, kötülüklerden kaçınmaya daha çok özen gösterirler; çünkü ihramdayken hiçbir canlıya zarar vermeyi yasaklar bu da kötülüklerden kaçınmayı sağlar ve şefkat, merhamet duygularını geliştirir.


Sponsorlu Bağlantılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her türlü Hakkı saklıdır. odevvakti.net