Sponsorlu Bağlantılar


Peygamber Efendimizin Danışarak İş Yapmasına Bir Örnek6. Etkinlik

Okuyalım, Değerlendirelim

Hz. Muhammed (S.A.V.) ve Müslümanlar, hicretin 6. yılında umre yapmak için Mekke yakınlarındaki Hudeybiye’ye gelmişlerdi. Müslümanlar ihrama girmişler ve kurbanlık hayvanlarını da yanlarında getirmişlerdi. Fakat yapılan anlaşma gereği Kâbe’ye girmelerine izin verilmemişti. Bu durum Müslümanları çok üzmüştü. Hz. Muhammed anlaşma sonrası insanlardan kurbanlarını kesip ihramdan çıkmalarını istedi. Fakat onun bu isteğini kimse yerine getirmedi. Bu durum onu da üzdü. Eşi Ümmü Seleme’nin yanına gitti ve durumu ona anlattı. O da Hz. Peygambere:

— Ey Allah’ın Resulü! Artık bir şey söyleme. Sen kendi kurbanını kes ve ihramdan çıktığını göstermek için saçını tıraş et, dedi. Hz. Muhammed de bu söz üzerine kurbanını kesip ihramdan çıktı. Hz. Muhammed’i gören Müslümanlar da kurbanlarını kesip ihramdan çıktılar. (Buharî, fiurût, 15. hadis.)

Hz. Peygamberin yukarıdaki olayda eşine danışması ona ne kazandırmıştır? Bu olay bize Hz. Muhammed’in hangi yönünü göstermektedir? Defterlerinize yazınız.


Bu olay bize Peygamber efendimizin istişareye verdiği önemi göstermektedir.Ayrıca peygamberimiz bu şekilde insanlara güvenmenin önemini de göstermektedir. Bu şekilde peygamberimiz bizi de bir iş yaparken danışarak yapmaya teşvik etmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her türlü Hakkı saklıdır. odevvakti.net