Sponsorlu Bağlantılar


EĞİTİMDE VELİNİN YERİ


EĞİTİMDE VELİNİN YERİ

Öncelikle eğitim dediğimizde ne aklımıza geliyor? Eğitimimiz yeterli mi? Neler yaparsak eğitim kalitemizi artırabilir? ve benzeri sorular aklımıza geliyor.

Bu soruları sorduğumuzda öncelikle cevap olarak öğrenci, öğretmen, okul imkanları, öğrenci velisi, çevre koşulları vb cevaplarımız var. Tabiki eğitim sistemimizde çok önemlidir. Her bir koşulun ayrı ayrı etkisi vardır tabiki. Bu yazımızda velinin önemini konuşmaya çalışacağız. 

Yaşamımızda bir çok değişimler yaşamaktayız. Teknolojik gelişimler o kadar hızlı gidiyor ki, takip etmekte zorlanıyoruz. Bunun yanında teknolojinin gelişimiyle birlikte bizler de değişiyoruz. Değişmeliyiz de... Zamana ayak uydurmalıyız... Ancak bunu doğru bir şekilde yapmalıyız. 

Biraz eskiye dönelim. Bir bilgiye ulaşmak için çok çabalar harcardık. Kütüphaneye gider araştırmalar yapardık. Ansiklopedilerden bulabilmek için kendimizi zorlardık. Tabiki ansiklopedileri bulabilirsek... Bana sorarsanız o zaman araştırılıp bulunan bilgiler çok değerliydi. Çünkü emek isterdi... Şimdi ise herşeye ulaşmak çok kolay; ama değeri de o nisbette... 

Peki velilerin ne gibi rolleri vardır eğitimde... Veliler öncelikle öğrencinin her zaman destekçisi olduğunu göstermelidir. Destekçisi demek her yaptığına onay vermek anlamında değil. Bazı öğrenci velilerinden şunu duymaktayız. "Çocuğum kendi kararını kendi versin. Ne derse o olsun. Onun da özgür iradesi var." Tamam karar vermeli, kendi isteğiyle yapmalıdır. Bunda bir sıkıntı yok. Lakin şunu da unutmayalım o yaştaki bir çocuğun düşünme tarzı farklıdır. Her konuya vakıf değildir. Onun için her istediğini yapması gibi bir durum yoktur. 

Veli olarak öncelikle çocuklarımızı iyi bir şekilde yönlendirmemiz gerekmektedir. Bunun için de velinin de kendini geliştirmesi lazımdır. Öğretmenle işbirliği içerisinde olmalıdır. 
Sponsorlu Bağlantılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her türlü Hakkı saklıdır. odevvakti.net